sobota, 21 sierpnia 2021

Dzięcioł w drzewo stuka i korników szuka!

Dzisiaj będzie o dzięciole,
jeśli nie uważałeś w szkole.
Dzięcioł w drzewo sobie stuka,
bo korników i mszyc tam szuka.
A może trafi się i gąsienica,
biedna w motyla się już nie zmieni;
co barwą skrzydeł zachwyca,
gdy widać je wśród słońca promieni.
Dzięcioł ma mocny dziób i język leki,
aby przy pukaniu w drzewo był krzepki;
a do tego jego ogon dodaje mu równowagi,
aby nie spadł, gdy zabraknie mu odwagi.
Gdyż w lasach też mieszkają różne stwory,
a spłoszony dzięcioł będzie uciekał;
zamiast wdawać się z niektórymi w spory,
choćby mu ten stwór larwy wyłapał.
Dzięcioł posiada również szpony,
a także nietypowy głos;
Będzie głośny, jak mały bębenek,
a nie cichutki, ja kos.
Tym samym ornitolog, gdy słyszy dzięcioła,
jego śpiew werblem (bębenkiem) nazywa;
a teraz dziecino moja droga piękna i wesoła,
niech Ci ten wiersz pomocą w nauce bywa.

sierpień 2021

Jakoś naszła mnie faza na ptaki, choć ornitologiem nie jestem. Ale może to, dlatego; że pisząc poprzedniego posta było o podobieństwie dzięcioła do tukana (zobacz tutaj wiersz). Skoro to bliscy krewni to, jak można o dzięciole nie pisać od razu dalej. Zwłaszcza, że ma wiele rodzajów. Wikipedia ma opisanych szerzej aż ich 9.


Dzięcioł to siła wyobraźni i świadome podejmowanie decyzji

Wyobraźnia to bardzo cenna rzecz, którą warto szczególnie wiązać ze słowem fantazją; jak i... filmem Niekończąca się opowieść (zobacz wiersz do tego wątku). Tam bowiem jest mowa, o tym; że jeśli nie mamy wyobraźni to ona umiera. Tym samym powinniśmy o nią dbać i ją rozwijać nie tylko, jako dzieci.

Warto zauważyć, że z wyobraźnią jest trochę; jak z wiarą. Jeśli nie będziemy się otaczać różnymi rodzajami wiar z różnych stron; a nie będziemy rozwijać własnej wiary i własnych tradycji to zagubimy się w dzisiejszym świecie.

Współcześnie wszystko dzieje się tak szybko, że ta wielu zapomina podziękować za to; co ma (zobacz wiersz i komentarz o wdzięczności) Wielu zapomina, że kiedyś też czegoś nie umiało i uważa się za najmądrzejszych czasami będąc niemiłym dla innych etc.
Dawniej pozostanie w tradycji można by uznać za honor, niczym ten poruszany przy wątku do filmu Ostatni Samuraj, gdzie mowa; że mając nowoczesność należy pamiętać o tradycji. I stwierdza to cesarz; gdy widzi, ilu Samurai oddało życie za walkę o tą tradycję. Nawet zrzeka się chyba stanowiska (zobacz wiersz tutaj). 

Świadome podejmowanie decyzji jest w oparciu o własne poglądy, a one tak często są w wierze i tradycji. Tym samym, aby miały szansę się one rozwijać  czasem trzeba odciąć uschnięte gałęzie. Gałęzie, które wyrosły po nich ; a są dla nas zbyteczne. Obce wiary poza naszą, obce tradycje, aby zachować nasze.
To takie trochę zawracanie w tunelu w stronę światła, aby drzewo wypuściło w miejsce uciętych gałęzi nowe pędy.

Dzieci Nas Uczą, Dzieci pomagają Nam się dalej rozwijać!

Czasami i my dorośli zostajemy za bardzo w tyle, a tym samym w naszych czasach; gdy nie mamy młodszych obok siebie pobudzających tą wyobraźnię

Piękny tego obraz jest w filmie Marzyciel (zobacz tutaj), gdzie dzieci umieszczone podczas przedstawienia wśród widowni niczym w teatrze elżbietańskim sprawiają, że widownia się śmieje. Przedstawienie jest dla dorosłych, ale dopóki one nie zaczynają się śmiać widownia jest gotowa wyjść. 

Tym bardziej pięknymi wydają się słowa gitarzysty z BigCyc: Jak dzieci nie masz to zostajesz w latach 70/50 itp. A tak dzieci "to jest eliksir młodości", o którym wspominam także tutaj.

Zawsze mnie tylko zastanawia, jak pamiętam te cytaty Jana Pawła II (jak na obrazku); skoro nie byłam na żadnym spotkaniu z młodzieżą, ani nie czytałam w sumie encyklik. Uczęszczałam w sumie jedynie na msze i katechezy, a nawet pielgrzymek raptem ze 3-4 (i to autobusem z racji tego, że akurat ktoś jechał :P). To musiało być bardzo mocno nagłaśniane, więc czemu wielu dziś o tym nie pamięta? No cóż, mniejsza. Wracamy do dzięcioła.

Kim jest dzięcioł? I jego zalety

Niektórzy słysząc w lesie pukanie od razu wiedzą, co to jest. Dzięcioł puka w drzewo, bo szuka swoich przysmaków. Larwy korników, do których dostaje się dzięki swojemu mocnemu dziobowi i lepkiemu językowi to dla niego raj dla podniebienia. Dzięcioł oczyszcza także drzewa z mszyc i gąsienic.

 
Warto też zauważyć, że dzięcioł ma mocne szpony. To właśnie, dzięki nim trzyma się kory drzewa. Ogon dzięcioła też ma ważną funkcję, bo pozwala opierać się o drzewo, w które ptak puka. Tym samym ogon dzięcioła podobnie, jak ogon u psa pomaga mu zachować równowagę w trakcie niesamowitych zmagań.

Więcej o dzięciołach poczytasz na: Wikipedia

Dzięcioł, werbel wiosny

Gdy większość ptaków leśnych w tym czasie śpiewa, dzięcioł gra na perkusji. Ornitolodzy ten wiosenny głos dzięcioła nazywają werblem. Dlatego mówi się...

werbel dzięcioła – symbol przedwiośnia. 

Bo, gdy zima gości początkiem stycznia i wciąż trzyma. Gdy na dworze jest biało i zimno taki dzięcioł już pracuje.

Zobacz też:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz