sobota, 16 stycznia 2016

Czy chcesz być moim przyjacielem: Prawda, dzięki uczuciu zawsze znajdzie drogę

Przyjaźń, czy kochanie to uczucie,
przyjaźń wobec przyjaciółki, wobec przyjaciela,
niekiedy i miłość się w przyjaźni tej zawiera,
niekiedy, jednak i inne też uczucie.
Kiedy decyzją się staje prawdy wyjawienie,
a miłość obojga gryzie obojga sumienie,
bo przyjaciółka im obojgu tak bliska,
i z ilości szczęścia tak bardzo błyska.

Przyjaźń, czy kochanie do różnych czynności skłania,
lecz każda rzecz, kiedyś zauważona,
i nawet, gdy wszystko ku upadkowi się już tak kłania,
prawidłowa ścieżka zostaje wyznaczona.
Gdyż czasem przez przyjaźń niemal miłością będącą,
odmowa staje się cudem budującą,
bo, gdzieś tam w górze ktoś wszystko widzi,
i w dobrym momencie rozwiąże sprawę ich nurtującą.
Jak odłamek lodu, co w sercu odmięka,
tak przecież serce od miłości gorącym się staje,
i nawet, jeśli dwoje nic już nie powie,
trzecia i tak słysząc słowo po słowie,
olśnienia przez... bransoletki w końcu dostaje.
(styczeń 2016)
Kadr Mujhse Dosti Karoge - Trailer Youtube*
Autor: YRF Movies

Tak trochę w innym stylu, ponieważ dawno nie było o żadnym filmie z Bollywood. Ponadto myślę, że zarówno można odnieść ten film do czegoś w stylu telenowela latynoska. Mimo, że ma dwie części trwające ponad 2 godziny. Nawiązanie do innych znanych Kinomaniakom wątków filmowych sprawia, że niektóre sceny widziane do tej pory widzi się zupełnie inaczej.
Wątek nie bez powodu nawiązuje trochę do poprzedniego, ale byłam zaskoczona, ile osób na niego weszło i to w jak krótkim czasie. Niektóre posty dotyczące naprawdę bardzo znanych filmów osiągały ten wynik na przykład po tygodniu lub dwóch, a tu taka niespodzianka :)

Czy chcesz być moim przyjacielem? (Mujhse Dosti Karoge!, 2002)

Co w przypadku tego filmu można powiedzieć o przyjaciółkach ? Moje życiowe decyzje związane zawsze z Tobą. Jeśli zaś zauważymy, że podobne uwarunkowanie jest w Krainie lodu. To życie siostry jest związane z decyzjami drugiej. Tutaj życie przyjaciółki w pewien sposób nawiązuje do życia drugiej dziewczyny.
Fragment filmu mówi nawet o tym, że Pooja modli się, a Raj pyta: O co ? O odwagę, by znieść ślub jego i Tiny - przyjaciółki. Mimo to, chłopak stwierdza, że nie ożeni się z nią i powinni powiedzieć prawdę o sowich uczuciach. Według dziewczyny Tina nie ma nikogo i załamie się, jeśli nie będzie miała, choć jego miłości. Według niej jest za późno, a według niego wiele nieudanych związków jest właśnie z powodu takiego postępowania. Mówi się nawet: Co będzie, jeśli ona się dowie, że on kocha inną; nieprawdaż? Ona mówi, że to, jak obietnica jej ojcu. Właśnie takie obietnice tworzą przyjaźń, a ona jest nad wszystkim, bo od niej się wszystko zaczyna.
Według Raja dzisiaj przyjaźń zabija inne związki; a każdy związek wymaga czasu. Padają nawet słowa: 
Nasz zaczął się od przyjaźni.

Tak mimo chodem nie bez powodu wspomniałam o telenoweli latynoskiej. Tak się składa, że podobny wątek można znaleźć w Triumfie Miłości (nawiązanie w poście poprzednim). Sama natomiast ta telenowela postała, jako remeake serialu TV Cristina (El privilegio de amar, 1998-1999). Tam również jest podobny wątek z nazwijmy to... dobrym zakończeniem. Ponieważ w gruncie rzeczy nie wszystko jest taką bańką mydlaną, jak w opisywanym filmie z Bollywood.

Niczym też nawiązanie cytatu z telenoweli:
Obyś zamknęła mnie w swym sercu na klucz
(Zbuntowany Anioł)

W kolejnych scenach znowu poajawia się Pooja nie umiejąca dokończyć, więc chłopak pyta: Kim są ? To nie jest dla nich łatwe, bo przez wzgląd na miłość ponosić jedno musi ofiarę, a drugie znosić to. Chłopak stwierdza, że ona poniesie ją razem z nim; bo nie może ponieść ofiary sam. On ożeni się z Tiną, gdy ona ożeni się z kimś innym. Rana w serce – słowa piosenki w tle mówią wprost o ich uczuciach. W dodatku podczas piosenki jest kadr, gdy on jest przy pianinie niczym ze Zmierzchu Edward. Ciekawym jest, że we fragmentach Zmierzchu też znajdziemy wątki rozstania, przyjaźni, i miłości. 
.

Obsada Czy będziesz moim przyjacielem to m.in.:

  • Hrithik Roshan (Raj Khanna)
  • Kareena Kapoor (Tina Kapoor)
  • Rani Mukerji (Pooja Sahani)
  • Uday Chopra (Rohan Verma)
Wydaje mi się, że cała pierwszą trójkę widzowie filmów z Bollywood mogli widzieć w Czasem słońce, czasem deszcz z 2005. To jeden z niewielu filmów, który pokazywały i polskie ekrany.

Posty powiązane:
***
Następny post będzie zupełnie na inny temat. Żebyśmy nie wpadli w jakąś jedno-tematyczność :)
***Co do zdjęcia byłam zmuszona zrobić screen z YouTube, nawet 10% cytowanie podobno jest dozwolone, więc to jest tylko kadr i powinno być w porządku. Zwłaszcza, że zaznaczam, gdzie go znalazłam. A trailery służą reklamie. W przypadku Bollywoodzkich produkcji, jak widać największy problem jest ze zdjęciem nawet plakatu. A przecież tak wszyscy lubimy zdjęcia, bo one przede wszystkim kojarzą nam się z filmem :) Jeśli, ktoś ma sugestie. Dajcie znać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza