poniedziałek, 1 września 2014

Ludwig II: Porfiria

Gdzieś w ciemnościach się skrada, gdzieś w ciemnościach woli żyć,
mając na słońce, jakby uczulenie, przed nadmiarem się go chce kryć.
Na zębach i paznokciach czerwone jakby promienie,
czyżby to krew, a może tylko martwica i jej (na skórze) cienie.
Kły obnażone, a także siekacze,
dziąsła obkurczone,
serce Ci powoli 
do gardła już czytelniku skacze ?
Och pisze o wampirach, znowu zobaczę kolejnego,
może jednak napisz coś kobieto wreszcie innego!
A, jak dodam, że ma anemię
i czasem duże, a szybko rosnące włosy,
i... że nie lubi czosnku
takie słyszałam także, gdzieś głosy.
To za wampira...
już trudno współczesnego uważać, by było,
bo z czosnku się wszyscy, by śmiali,
dawniej się taką teorią tak żyło i żyło.
Lecz właśnie z tych czasów ta historia pochodzi,
gdy to AustroWęgry się, jako temat pojawiły,
a Bawarię i Wiedeń zaślubiny cesarza łączyły,
A pomyłka, najpierw zaślubiny. Nic nie szkodzi,
ważne, że epoka jakoś nakreślona,
jeśli kojarzy ktoś kim była żona ?
Księżniczka Bawarska, co Sissi ją zwano,
a u jej właśnie kuzyna porfirie poznano.
(sierpień 2014)

Chciałam jedynie zaznaczyć, że to tylko jedna z odmian tej choroby. Porfirie technicznie mówiąc to zespół różnych chorób, które dotyczą kwestii psychicznej. Wspomniany w wierszu kuzyn Sissi (Elżbieta Bawarska, 24 grudnia 1837 - 10 września 1898) cierpiał na nią wraz z bratem dziedzicząc ją po matce. Ten sam też Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach (25 sierpnia 1845 - 13 czerwca 1886) właśnie z niniejszego powodu został uznany za niepoczytalnego na tyle, że nie może prowadzić władzy w swoim kraju od czego został odsunięty.
Film powstał w dwóch wersjach I jest z 1972 roku, a druga z 2012. Post poświęcam tej pierwszej ponieważ występowała w niej Romy Schneider (jako Sissi). Po drugie właśnie ją znalazłam, jako pierwszą jeśli mnie pamięć nie myli na blogu Kaiserin Sissi za co serdecznie dziękuję. Ludwig II z 2012 jeszcze przede mną, ale już mogę Wam powiedzieć, że trailer (którego fragmenty to te czarne obrazki) ma wspaniałą muzykę w samym zwiastunie. Pokusiłam się, więc by zobaczyć kogo ona jest. Jak się okazuje do Ludwig'a II z 2012 ścieżkę dźwiękową tworzył Bruno Coulais znany również z "Pana od muzyki"(2004) i "Mikrokosmosu"(2001).

(fragmenty kadrów z Youtube, Ludwig II trailer, 2012)
(Miłość, Pasja, Siła, Szaleństwo, Geniusz)

Czosnek znajdziemy, jednak jedynie w tych starszych wersjach filmów o wampirach. Jak wiadomo obecnie króluje wiadomość, że to werbena na nie działa ("Pamiętniki Wampirów" (The Vampire Diaries)), czy na przykład są niezniszczalne, jeśli Volturi albo wilkołaki (tudzież inne wampiry) nie wymierzą im kary ("Saga Zmierzch" (Twilight)). Krzyże, święcona woda - też we współczesnych historiach zostaną obdarzone uśmiechem.

3 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że potrafisz pisać o wszystkim :) I to dobrze pisać :)
  u mnie nowa notka /// http://sam-barks.blog.pl/ zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma za co :)
  Zaskoczył mnie wątek wampirów w Twojej notce, ale to prawda, że Ludwik II cierpiał na porfirię. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że zarówno Ludwik, jak i Sisi stali się bardzo popularni, ale dopiero wiele lat po śmierci. Bajkowy król - dzięki przepięknym zamkom (Neuschwanstein był inspiracją dla Disneya), Sisi - dzięki Romy Schneider i nieszczęśliwemu życiu, urodzie. Oboje też zginęli w sposób tragiczny i to niewątpliwie dodało im aury tajemniczości.
  Polecam Ci jeszcze moją starą notkę: Sissi-Pogromczyni Wampirów (recenzja książki fantasy w j. niemieckim - streściłam fabułę i dodałam mój komentarz) - jak widać wątek wampirzy stał się inspiracją nawet dla książki o cesarzowej ;)
  Pozdrawiam,
  kaiserin-sissi blog onet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja droga serdecznie dziękuję za komentarz pragnę, jednak zaznaczyć,że Elżbietę Bawarską poznałam chyba jednak przed Romy. Była blondynką w bajkowej opowieści z piosenką. Franz i Karol zaś próbowali walczy ze swoją matką, jak i poglądami pewnego jegomościa.

   Usuń