wtorek, 13 maja 2014

Arystokraci Disney - Samotności chwila (wiersz filmowy wątkiem o kocie)

Nie mogę zaznać radości.
Dlaczego? Bo żyję w samotności.
Sam idę i wracam,
Sam wstaję i się przewracam,
Sam płaczę i się śmieję,
Sam patrzę, jak deszcz leje.
Sam w towarzystwie i samotności,
Sam w smutku i radości,
Sam śpię i wstaję,
Sam dostaję i daję.
Sam tańczę i śpiewam,
Sam nauki nie olewam.
Sam wspinam się na drzewa,
Sam słucham, jak ptak śpiewa.
Sam widzę, jak dzieci biegają,
i sarny przed psami uciekają,
Sam się bawię i pracuję,
Sam w niedzielę leniuchuję.
Sam padam na kolana,
Sam witam Panią, Pana,
Szukam tej jedynej
i znaleźć nie mogę;
Dlatego jestem nadal samotny,
w każdej nowej życia dobie.
(grudzień 2005)
Kadr z trailer'a "Arystokraci" (1970, Disney)

Disney: The Aristocats - Solitude moment

Na początku myślałam, że ten wiersz pasuje do psa, który był małym buntownikiem w "Zakochanym kundlu 2", czyli synu Trampa i Lady.  Potem przyszedł mi do głowy "Tarzan", buntownik nie z wyboru, lecz od losu dostający życie wśród małp. Różniący się od nich, co widział i z czym musiało mu być czasem okropnie ciężko, dopóki np. w Disney'owskiej wersji nie pokazuje swej siły zabijając zagrażającego gorylom tygrysa. Aż... przyszli do głowy "Arystokraci" (1970). Film rysunkowy Disney'a, bardzo stary, a który oglądałam bardzo późno. A kot ? Spotykał Panie - gęsi na przykład. Był i na drzewach, i tańczył, i był samotnikiem dopóki nie postanowił tego zmienić... Stąd być może nietrafne stwierdzenie z wiersza jest, że "nie zaznaje radości" staje się zupełnie innym. Patrząc z perspektywy poznania kocicy, już nie jest on do samotności tak przekonany. Zwłaszcza, że zdaje sobie sprawę, że ona jest z innych sfer. A sfery, jak to i w filmach dla dorosłych - potrafią namieszać. Gdy, więc kot odchodził spod domu kocicy myślał najpewniej, że wróci do swojego beztroskiego życia. Czy jednak wrócił ? To już temat być może na inny wiersz. Na koniec taka ciekawostka. Co ciekawe, mimo, że bajka jest już tak stara, to trafiła na DVD i Blu-ray do "Magicznej kolekcji Disney'a". Wspaniałe, że biorą tam też te starsze bajki, nie tylko te nowe.
***
Informacja dla czytelników. W miarę czasu będzie przenoszona pod nowy adres cała witryna blogowa z blog.pl na... jeszcze nie zdecydowałam. Ale z tymi tutaj, nie chcę ich mieszać, bo zaczną się aktualizacje na tablicy i będę miała powtórzenie treści, a tego nie chcę. Wprawdzie można na zmianę dawać stare wpisy i na nowy kliknąć załącz w Google, ale może to zająć więcej czasu. Wiersze planuję też przypisywać do kategorii podczas ich wpisywania. Cenne, więc będą uwagi typu:
- ten wiersz byłby dobry dla dzieci
- to idealny wiersz na Walentynki
- według mnie to wiersz miłosny
- to smutny wiersz
- to śmieszny wiersz
itd.

"Arystokraci" Disney - Samotności chwila

Ten post można odnaleźć po wyrażeniu:
disnej bajki

5 komentarzy:

 1. hej na www.listamegaprzebojowalicia.bloog.pl jest nowe notowanie serdecznie zapraszam do głosowania fajny pomysł na Disneya :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wiersz, zaskoczenie że mam córeczkę? masz fejsa?
  ja mam dwie córeczki i jednego synka :) zapraszam nn

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, takie zwierzenia są raczej rzadkością wśród komentarzy mojego bloga. Tym bardziej ze strony mężczyzn, dlatego tak zwróciłam na to uwagę. W takim razie gratuluję małej gromadki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się, że pokazałaś to, że nieważne to czym jesteśmy otoczeni często tak naprawdę jesteśmy samotni. Bardzo fajny temat
  u mnie nowa notka /// http://sam-barks.blog.pl/ zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny wiersz ;) U nas nowa notka ;) zapraszamy http://gosia-andrzejewicz-plus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń