wtorek, 30 grudnia 2014

Wrażliwość a Kariera z domu dziecka

Jest jeden człowiek, co patrzy na światło,
i jeden, co oczy zamyka.
Jest jeden, co będzie buntownikiem,
i jeden, co serce mu tyka.
Mały człowiek nie dosięga książki pod sufitem,
duży sięga tam, gdzie dla niego jest za nisko,
zupełnie w innym terminie.
Pewien człowiek to widzi, opisuje sobie,
potem czyta ten fragment, jako opowiadanie,
za pomoc wśród innych słynie.
Gdyż napisał w tej bajce, że jeden i drugi,
mogli by się zamienić prosząc się nawzajem,
by jeden sięgnął po książkę będącą nisko,
a drugi po tą wysoko, taki chwilowy najem.
Najem książki, którą zaraz potem można oddać we właściwe ręce,
wypływający z serca, które nie zawsze samo wpadnie na to,
co dla innych łatwe, a dla pozostałych pozostawia ot na szczęce,
ślad zagryzania języka, gdy siłuje się z czymś choćby przez lato.
Najem książki, jak prośba o pomoc hydraulika,
nie każdy wie, jak coś w rurach poskręcać;
Specjalista, ale specjalista mówię, ot poutyka
sobie wszystko, bo krótki czas poświęcać,
przyszło mu przy całej tej wielkiej zabawie,
i chwila moment było już po całej sprawie.
Znajomość wielu dziedzin to też zaszczytna cecha,
jednak wrażliwość do swojej dziedziny - pociecha.
Jednak nawet taki hydraulik, kiedyś był gdzieś chowany,
i jeśli miał aspiracje, a nie był od nich daleko odciągany,
to, jak artysta zaczął się kształcić dalej i rozwijać,
szybciej niż inni, pozostali z pracą swą uwijać.
Wrażliwość jest w każdym, w sercu każdego człowieka,
tylko trzeba wiedzieć na co, kariera go nawet artysty czeka.
Bo być może, ten człowiek, co napisał opowiadanie,
kiedyś zostanie pisarzem, i książka jakaś powstanie.
(grudzień 2014)

Kariera i Wrażliwość nie zawsze idą w parze. Ale to wrażliwość na dane dziedziny sprawiła, że właśnie nimi się zajmujemy. Wrażliwość sprawy. Jeden jest hydraulikiem, inny pisarzem, jeszcze inny księgową, czy też po prostu nauczycielką lub piekarzem. A teraz temat konkretnie, czyli do czego nawiązuję wierszem.
Michał Wiśniewski (9.09.1972, Łódź) - wokalista, gwiazda niejednego programu rozrywkowego, założyciel między innymi zespołu Ich Troje ze zmiennym składem. Co nie od dawna wiadomo wychowany w domu dziecka. Przebywał tam ucząc się, jak to napisała jedna z polskich gazet że trzeba być przebojowym i zdeterminowanym. Uderzał w ludzi kontrowersyjnymi tematami dorastając wśród mediów, a z powodu osobowości buntownika najprawdopodobniej przetrwał. Wspomnienia z domu dziecka mogą mieć ludzie różne, ale piękne jest, gdy chcą się rozwijać. Michał Wiśniewski nie wątpliwie ma w sobie, jak każdy człowiek wiele wartości. Jak każdy artysta ma w sobie wrażliwość, bo to ona pomaga zauważyć to, co trzeba wystawić na pokaz, gdyż zostało by niezauważone. Ale Michał Wiśniewski przyznaje też, że jest wiele rzeczy, których żałuje.
Obecnie podczas świątecznych programów leciała też wzmianka o młodym pokoleniu z domu dziecka (chłopiec, który wygrał Mam Talent). Osobie niezwykle wrażliwej, która też postanowiła realizować swoje marzenia. W czasie, gdy tak wielu nie wie, co to romantyzm to skarb. Wrażliwość jest cenną cechą. Niedawno pożegnaliśmy polskiego twórcę muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Niejeden płakał słuchając jego muzyki w tle Pianisty. Czasem, gdy zamkniemy oczy to sama muzyka nas już wzrusza, nie tylko sam film. Z całym szacunkiem do realizacji, którą jest film Pianista i inne, do których muzykę tworzył. Choćby Pan Tadeusz, z którego poloneza niejedna osoba tańczyła na balu maturalnym, jeśli było jej dane. Stawiać na marzenia i być człowiekiem o wielkim sercu nie jest najłatwiej, ale jest wielu ludzi, którzy stojąc przy nim budują jego wartość. Potem jest już tylko siła. Tylko siła.


Inne wiersze: miłość

Jak mogłeś znalazłeś tego posta ?

4 komentarze:

 1. Z całym szacunkiem :D nie cierpię Pana Michała W. :D odrzuca mnie on xD
  Wiersz fenomenalny i taki prawdziwy, idealnie też wpasował się w życie artysty, wyżej wymienionego. Nie wszystkim się udaje dojść tak daleko, ale istnieją też tacy, którym się to udaje. życzę jednak Michałowi W. dużo szczęścia i oby nie zatracił się w tym wsszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzisz, tutaj też nawiązuje do sytuacji bieżącej. Tylko do Adriana, a Michał zaczął można powiedzieć z innego bieguna. Po prostu twierdzę, że gdyby młody człowiek się buntował, pewnie tak na niego by po wygranej nie najechali. Ale wtedy zatracił by swoją wrażliwość, co by było przykre.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo sie ciesze ze napisałaś notke o moim idolu.Wiersz jest bardzo ładny i szczery idealnie pasuje do życiorysu Michała.Jeszcze raz dziękuje jesteś wielka jestem pod wrarzeniem wierszem.m-wisniewski.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Jego kariera zaczęła się tam, gdzie próbuje teraz stawiać swoje kroki ktoś inny. Było, więc to przyjemnością. Jeśli to choć będzie ziarenkiem piasku w piaskownicy jest już pocieszający, że podjęło się próbę...

  OdpowiedzUsuń