poniedziałek, 24 września 2018

Człowiek i Delfin potrafią się wspierać!

Delfin to ssak, co mieszka w wodzie, 
człowiek to ssak, co mieszka na lądzie, 
choć i bywa, że człowiek w pracy, 
czy podróży i na wodzie "przysiądzie".
Delfiny i człowiek potrafią się wspierać, 
tylko nie każdego człowieka tego nauczono;
a delfinom, jak się okazuje nie tylko
pomaganie innym innym delfinom wpojono.
Delfiny pomagają dzieciom i dorosłym w rehabilitacji, 
delfinów dźwięk z ust leczy niejedno też serduszko;
czy duże, czy małe, warto posłuchać, co na uszko,
szepce delfin w połączeniu z falami i pluskiem wody; 
delfinoterapia przybliża kontakt z innym stworzeniem,
a z czasem potrafi zakończyć się czegoś wyleczeniem.
(wrzesień 2018)
Delfiny wpływają na rozwój i zdrowie dzieci. Opowiada o tym jeden z odcinków serialu Zbuntowani (RBD, Rebelde), jak i filmy np. Flipper z młodym Elijah Wood'em (Frodo z Władcy Pierścini). Delfinoterapia jest nowoczesną formą rehabilitacji, którą powinni sprawdzić zarówno dorośli; jak i w szczególności dzieci. 


Delfiny pomagają chorym lub rannym członkom stada, stąd nauczyły się od własnych rodziców i mają w genach drogocenny dar uzdrawiania. Nie można powiedzieć, że każdego wyleczą; ale, jak i inne zwierzęta, choćby np. koty, czy psy, mają drogocenny wpływ na dziecko. Delfiny są bardzo towarzyskimi zwierzętami, stąd nie dziwić się; że są symbolem m.in. towarzystwa.

Jest szereg schorzeń, gdzie pomaga właśnie terapia z delfinami: 

  • zaburzenia funkcjonowania centralnego systemu nerwowego,
  • porażenia mózgowego, 
  • autyzm, 
  • zespół Downa, 
  • zaburzeń mowy i słuchu.


Od badań naukowych prowadzonych na całym świecie, po doświadczenia terapeutyczne dziedzina, jaką jest delfinoterapia okazuje się też skuteczna w leczeniu: neuroz, czy zespołów stresu pourazowego. Wiele przypadków wspomagania leczenia traum psychicznych, czy dysleksji okazało się również sukcesem. 


W Indiach delfiny otrzymały nawet prawny status „non human person”, czyli osób poza ludzkich

Nie ma co się dziwić, skoro niosą ze sobą tyle dobroci. Ich wpływ na nasze zdrowie potrafi być bardzo dobry, stąd warto do nich czasami zajrzeć; jak mamy, gdzieś w pobliżu delfinarium lub miejsce, gdzie żyją w naturalny sposób. 

Delfiny są też symbolem pań w związkach z paniami, ale nie należy tego traktować dosłownie. Znałam przypadki osób, którym wypomniano noszenie delfina. Ktoś miał na przykład delfina na wisiorku i został przez to porównany, czy wręcz zapytany o przynależność do grona takich osób. A, czy jak chodzicie na biało to Arab Was zatrzymuje i pociesza, bo dla niego to strój żałobny ? Nie. W wielu krajach to czarny jest kolorem żałoby, stąd też i delfina zostawcie w spokoju; jeśli ktoś miał jakieś, ale... Co kultura to inne symbole, nie dajmy się zwariować :)

Delfiny są także obciążone kłusownictwem, to już smutniejsza rzecz, ale i ją trzeba zaznaczyć. 
Bo czasami człowiek, który ma wspierać zwierzę działa wręcz odwrotnie i wtedy trzeba się zastanowić, kto jest zwierzęciem w tym duecie.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza