piątek, 27 listopada 2015

Fakty ze świata: Chiny, a Europa. Wiersz historyczny

Mamy kilka kontynentów,
choć i jeden kiedyś w historii świata podobno był;
Mamy n państw 
i samych regionów jeszcze więcej, gdzie ktoś żył.
Europa żyła swoim życiem,
a Chiny się schowały,
ale walka z mordobiciem,
i tak do obu docierały.
Unie Litwy z Polską,
czy Austrii z Węgrami,
pojawiały się...
 z kolejnymi latami.
Chiny zaś kraj odgrodzony,

żyły swoim rytmem,
po latach, gdy wzmocniony,
mur po prostu stał.
Pojawiła się Unia Monetarna w Europie,
kolejno kilka innych porozumień między krajami,
a potem przyszła wojna.
Najpierw pierwsza, potem II, gdy Japonia z Chinami,
walczyły na linii muru, który nagle stał się ideałem,
chroniąc na dużej długości przed linią wojsk wroga,
swym masywnym solidnie zbudowanym ciałem.
I tak po walkach z linii wroga, 
po kolejnych układach między różnymi Państwami,
dochodzimy do Unii Europejskiej, najbliższej nam.
Czy jednak pozytywnej, czy negatywnej ?
Na to odpowiedzcie sobie tu indywidualnie sami.
(listopad 2015)

Oglądając fakty ze świata na jakiejś zagranicznej stacji (co zdarza mi się niezwykle rzadko), trafiłam na program o Murze Chińskim. I tak, na przykład dowiedziałam się, że do zaprawy robionej za dawnych czasów używano... ryżu. Tak, to ciekawe. Z drugiej strony Chiny przecież z ryżu słyną

Wiadomości: Chiny, a Europa

Ponadto kraje Unii Europejskiej i Chiny prowadzą wspólne relacje. O ile, jak udało mi się wyczytać nie są one priorytetem dla Chin, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. O tyle Unii Europejskiej i innym krajom świata zależy na tym by być blisko Chin. Chiny to przecież najprężniej rozwijająca się gospodarka  na świecie. Ponadto taki mały drobiazg, a może i nawet dość duży. Zależy, z której strony patrzeć. Zaletą Chin zawsze było położenie geograficzne szczególnie, gdy chodziło o położenie Jedwabnego Szlaku. A przecież od dawien dawna jedwab sprowadzano właśnie z Chin.
To, jak ciężko było transportować jedwab można zobaczyć w filmie Jedwab (Silk, 2007). Wiersz inspirowany filmem tutaj: Jedwab: Ogród i drzewa

Polska, Austria, Irlandia


Czy to TVP, czy to inny kanał udostępniający fakty z całego świata jest w stanie przybliżyć to co się działo historycznie. Tak samo udostępnić nam może pełno takich informacji specjalnie do tego dedykowana lub nie, książka albo gazeta.Nawet wiadomości sportowe czerpią na historii, ale nie o tym mowa. Pisząc o Chinach i Europie postanowiłam dodać kilka przykładowych Unii, które nawiązywały oba podmioty oddzielnie. Bliżej mówiąc chociażby samo utworzenie Unii Europejskiej. Napisanie kiedy była, nie wchodząc w szczegóły wcielania w kolejnych latach krajów typu Austria, Polska, Irlandia itp. Czy chociażby innych unii, które miały miejsce na przełomie lat w Europie.

Unie w Europie (wybrane)

 • Unia Polsko - Litewska (początek: Unia w Krewie, 1385 rok)
  Powiązane zdarzenie historyczne: Jadwiga staje się żoną księcia Jagiełły
 • Unia Austro-Węgierska (1867-1918)
  Powiązane postacie historyczne: cesarzowa Elżbieta (Elżbieta Bawarska, znana; jako Sissi), Franciszek Józef I, Gyula Andrássy (a w pełni Juliusz Andrássy von Csíkszentkirály und Krasznahorka)
 • Łacińska Unia Monetarna (1866 - 1914)Znana też pod nazwą Łacińska Unia Walutowa.
 • Unia Europejska (1 listopada 1993)
  Przekształcona po latach z organizacji o nazwie: Wspólnota Węgla i Soli. Organizacja powstała 18 kwietnia 1951 roku. Współtworzyły ją kraje takie, jak: Belgia, Francja, czy Holandia. Ponadto mały terytorialnie Luksemburg, a także znacznie większe od niego Niemcy i Włochy.

Informacje o Chinach


Ponieważ pisałam w skrócie o uniach w Europie warto też wspomnieć, co się działo na przełomie historycznym wokół samego Muru Chińskiego. W końcu, to on stanowił główny pomysł na posta przez wspomniany wyżej ryż. Poniżej, więc przedstawiam kilka faktów na temat samego Muru Chińskiego:

 • III wieku p.n.e. - pierwsze plany budowania muru,  lub inaczej pierwszy mur i pierwszy cesarz Chin (Qin Shi Huang). Ponieważ, jak się okazuje on wtedy panował na tym terenie.
 • XV wiek - pomysł na wzmocnienie Muru Chińskiego. W tym czasie panowała tam Dynastia Ming (1368).
 • 1937-1945 - II wojna Chińsko-Japońska, kiedy to Mur Chiński okazał się niezwykle przydatny...
***
ps. Bardzo bym prosiła o nie pisanie nie na temat. Osobie, której chce się komentować nagminne, co jakiś czas moje wiersze pisząc nawet nie spamem; a nie na temat radzę wizytę u psychologa. Albo na jakimś portalu o złamanych sercach, czy poradach w tej sprawie. Nie życzę sobie, takich komentarzy. - Gdyby to nie było ponad rok, czy więcej, jak ta osoba pisze co jakiś czas, to bym tego nie pisała. Może, z racji tego, że blog jest coraz częściej odwiedzany. To przemówi tej osobie do rozsądku i zaprzestanie. Z góry dziękuję.

2 komentarze:

 1. W ten poniedziałek wylatuję do Chin, konkretniej do Pekinu, dlatego zarówno wpis jak i cały wiersz był dla mnie bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję i życzę udanej podróży :D

  OdpowiedzUsuń