Zawrót głowy - Antologia polskich wierszy filmowych i Hitchcock

To nie zawrót głowy - antologia polskich wierszy filmowych to strzał w dziesiątkę. Versemovie nie miała możliwości powstać drukiem, ale już od lat pojedyncze wiersze śledzą czytelnicy bloga. Niejeden czytelnik już coś się na temat ich wypowiedział tak, jak niejeden krytyk skomentował filmy Hitchocka. Zobacz też: wiersze filmowe.

Zawrót głowy - Antologia polskich wierszy filmowych i Hitchcock


W 1959 roku Alfred Hitchcock otwiera swój najnowszy film, North by Northwest, zarówno krytyczny, jak i komercyjny sukces, ale niepokoi go insynuacja reportera, że powinien przejść na emeryturę. Chcąc odzyskać artystyczną śmiałość swojej młodości, Hitchcock odrzuca propozycje filmowe, w tym Casino Royale i The Diary of Anne Frank, na rzecz powieści horrorowej zatytułowanej Psycho Roberta Blocha, opartej na prawdziwych zbrodniach mordercy Eda Geina. Aż dziw, że w dzisiejszych czasach mamy możliwość obejrzeć tyle ekranizacji jego dzieł. I każdy widział lub powinien zobaczyć choć jedno tylko w tym celu, aby zobaczyć o co chodzi z jego filmami.

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym


Gein pojawia się w sekwencjach w całym filmie, w których zdaje się zachęcać Hitchcocka do wyobraźni związanej z historią Psycho lub działać jako funkcja podświadomości Hitchcocka (na przykład, przyciągając uwagę Hitchcocka do piasku na podłodze w łazience, której ilość ujawnia, jak dużo czasu jego żona Alma spędzała w domu na plaży z Whitfield Cook).

Zawroty głowy - przyczyny, leczenie


Na tym blogu nie napisano wiersza nawet do Psychozy, która ukazała się m.in., jako Psychol z m.in. Viggo Mortensenem i Julianne Moore. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj cienia grozy na przykład, kiedy mowa o wampirach, czy zaglądaniu do zakamarków historii opowiedzianej przez jakiś serial. Nie brakuje też w niektórych wierszach nocy, a i ona dla niektórych może być zarówno budzącą lęk, jak i pokój. Na przykład Dark Shadows (Mroczne Cienie).

Zobacz też: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz